Powitanie Lata na Złotnie!

Przeżyjmy ten rok na ludowo! Pod tym właśnie hasłem odbyło się tegoroczne powitanie lata na Złotnie w Szkole Podstawowej nr 169. Piknik zgromadził nie tylko mieszkańców Złotna, ale także sąsiednich osiedli- Teofilowa, Retkini czy Montwiłła Mireckiego i był zwieńczeniem całorocznych działań szkolnych, których nadrzędnym celem było propagowanie polskiej kultury ludowej. Organizatorami Pikniku była Szkoła Podstawowa nr 169 oraz Stowarzyszenie „Złotno Jest Fajne!” , a patronat medialny nad nim objął dwumiesięcznik Złotniak oraz portal „Galancie o Łodzi”.

„Witojcie!”, tymi słowami powitano gości oraz grono wystawców ze Złotna i nie tylko, którzy zapragnęli wziąć udział w propagowaniu rodzimej kultury oraz zaprezentować swoje usługi i towary, a wśród nich znalazła się: Fundacja Rehabilitacji Kamień Milowy, Restart Szkoła Jazdy Moniki Bajon, Gabinet Kosmetologiczny La Vital, Przychodnia Mikomed, Szkoła językowa Scool. Nie sposób wymienić wszystkich wystawców!

Rodzice uczniów  wspólnie z wychowawcami przygotowali stoiska nawiązujące do poszczególnych regionów Polski. Było więc Podhale, Kujawy czy Kaszuby. Stoiska prezentowały nie tylko charakterystyczne motywy danego regionu np. wzornictwo, ale także specjały kulinarne oraz regionalne stroje ludowe.

Osobne stoisko oferowało wytwory wykonane przez uczniów i nauczycieli, a obok niego rezydowała najprawdziwsza twórczyni ludowa- rzeźbiarka, pani Elżbieta Świderek, która przyjechała do nas aż ze Skierniewic! W rodzinie pani Elżbiety rzeźbienie w drewnie to zajęcie z dziada pradziada. Wprawne oko mogło podejrzeć jak powstają rzeźby ludowe, a także obejrzeć gotowe produkty cieszące oko wspaniałą feerią barw!

Nie zabrakło także występów artystycznych. W tańcach ludowych zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły, uczennica Klaudia Giska brawurowo wykonała na wiolonczeli utwór „Czerwone korale”, a spragnionych bardziej współczesnych rytmów ucieszyli się na widok grupy tanecznej Jaszczur oraz zespołu mażoretek. Niewątpliwą atrakcją dnia był występ rapera
Macieja Lindy – rapera z Złotna oraz wykonawcy disco-polo Artura Tarczyńskiego, znanego jako Diwers Dance. Publika szalała!

Obok boiska szkolnego rezydowali strażacy z OSP Nowe Złotno i OSP Stare Złotno, którzy prezentowali pokazy ratownicze. Tu największą atrakcją okazała się… polewanie wodą z węża pożarniczego! Obok strażaków strażnicy miejscy znakowali rowery. Nad całą imprezą czuwała zaś policja.

Wszyscy z wypiekami na twarzy czekali na losowanie nagród specjalnych w Szkolnej Loterii Fantowej Świtezianka i raz po raz rozlegały się piski radości albo jęki zawodu, gdy ktoś usłyszał, lub nie, numer swojego losu wyczytywany ze sceny przez Komisję Loterii.

Nie sposób nie wpomnieć o szacownych gościach, którzy tego dnia zaszczycili swoją obecnością progi naszej szkoły. Wśród nich znalazł się Pan Wojciech Kittel, przedstawiciel Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pierwszy wiceprezydent Miasta Lodzi Pan Tomasz Trela, Radna Rady Miejskiej Pani Malgorzata Moskwa- Wodnicka, Radny Rady Miejskiej pan Wladyslaw Skwarka,

Piknik zakończył się grubo po zaplanowanym czasie, co ewidentnie świadczy o tym, że wszyscy doskonale się bawili. Goście opuszczający imprezę dziękowali organizatorom za wspaniałą zabawę i pytali o kolejny Piknik, który odbędzie się już we wrześniu i pożegna lato na Złotnie.

Jako jeden z organizatorów pragnę gorąco podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację Pikniku prezentując swoje działania, przygotowując i obsługując stoiska, dostarczając fanty i fanty specjalne oraz pomagając sprzątać po zakończonej imprezie. Na szczególne wyróżnienie zasługują rodzice naszych uczniów, którzy przygotowali fantastyczne stoiska regionalne! Dziękujemy wszystkim za przybycie! Po raz kolejny pokazaliśmy, że nasze Złotno potrafi się bawić w wielkim stylu! Do zobaczenia na kolejnym Pikniku!

https://www.facebook.com/pg/zlotniak/photos/?tab=album&album_id=252249358671341

 

 

Tekst: Katarzyna Gala

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *